Sorina Pintea fost ministru condamnata definitiv la inchisoare
3 minute 1 an

SORINA PINTEA, UN NUME ÎN AMURG

Fosta ministru al Sănătății, Sorina Pintea, a fost condamnată definitiv la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită. Această sentință a fost pronunțată de Curtea de Apel Cluj, care a respins apelul său ca fiind nefondat.

MITA ÎN SPITALE: UN FENOMEN PREVALENT

În perioada în care a îndeplinit funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență din Baia Mare, Pintea a fost acuzată că a solicitat mită pentru atribuirea unui contract public. Mita a fost cotată la 7% din valoarea lucrărilor de amenajare a unui bloc operator destinate chirurgiei cardiovasculare.

FLAGRANTUL ȘI DESCOPERIREA ADEVĂRULUI

Pintea a fost prinsă în flagrant de procurori în momentul în care a primit cea de-a doua tranșă a mitei, ridicând astfel un semn de întrebare asupra integrității sistemului sanitar.

RIDICOL ȘI SUSPICIUNE ÎN ÎNTREAGA SOCIETATE

Decizia instanței nu doar că impune o pedeapsă severă, dar îi interzice și exercitarea funcțiilor publice, aruncând un nou val de neîncredere asupra sistemului medical. 10.000 de euro au fost confiscați, un exemplu al corupției care macină România.

CONSECINȚE ÎN ANCHETELE ANTI-CORUPȚIE

Anchetele Direcției Naționale Anticorupție scot la iveală un sistem de nepotisme și corupție greu de combătut. Să ne întrebăm: cum răspundem ca societate acestor abuzuri? Ce facem cu cei care ne conduc și ne vând sănătatea pentru interese personale?

ÎN CEEA CE NE PRIVESCE PE TOȚI

Condamnarea Sorinei Pintea este un semnal de alarmă, dar și un moment de reflecție asupra responsabilității celor care ne conduc. Este vital să ne întrebăm cum putem schimba această situație și să acționăm înainte de a fi prea târziu.

Sursa:

Sursa: www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/sorina-pintea-fost-ministru-al-sanatatii-a-fost-condamnata-la-inchisoare-ce-pedeapsa-a-primit-3273499