Barcelona ramane in exil Camp Nou asteapta redeschiderea
4 minute 10 luni

BARCELONA RĂMÂNE ÎN EXIL: CAMP NOU ÎNCĂ ÎNCHIS

FC Barcelona trăiește o perioadă de umilință, fiind forțată să abordeze meciurile pe un stadion temporar, în timp ce fanii așteaptă cu sufletul la gură redeschiderea legendarului Camp Nou. Calvarul a început și nu pare să aibă sfârșit, iar următorul duel cu Valencia nu va avea loc pe terenul sacru, ci pe arena „Johan Cruyff”, un loc cu o capacitate infimă de doar 6.000 de locuri.

AMÂNĂRI ȘI BIROCRAȚIE

Situația devine ridicolă, iar planurile inițiale ale clubului au fost transformate în praf de birocrație. Întârzierile nejustificate în obținerea autorizațiilor esențiale au transformat un proiect de modernizare promițător într-un fiasco. „Estadi Olimpic Lluis Companys” nu este decât un refugiu temporar pentru un club care ar trebui să fie pe culmile succesului, nu să supraviețuiască de pe o zi pe alta fără o bază solidă.

DECLARAȚIA OFICIALĂ A CLUBULUI

Într-o încercare de a menține aparențele, FC Barcelona a lansat o declarație formală, mulțumind fanilor pentru „răbdare și înțelegere”. Ce ironie! Răbdare în fața unei situații care ar trebui să fi fost rezolvată demult. Birocrația greoaie și incompetența celor care ar trebui să faciliteze aceste autorizații au transformat entuziasmul suporterilor în frustrare.

ETAPELE REDESCHIDERII

Proiectul de modernizare ar trebui să fie o oportunitate de renaștere, dar pare mai degrabă o promisiune goală. Planurile prevăd o redeschidere gradată, dar ce folos când realitatea este cruntă? Aproximativ 27.000 de spectatori se vor putea întoarce, dar măcar pentru o scurtă perioadă, până când se va ajunge la cei 60.000 promiși. Desigur, abia așteptăm să vedem cum va arăta ultimul inel și zonele VIP – ca și cum vreun suporter ar fi cu adevărat interesat de confortul acestora, când în jurul nostru totul e în ruină.

PRESIUNEA COMPETITIVĂ

Până când marea redeschidere se va transforma în realitate, echipa antrenată de Xavi va trebui să îndure provocări în competiții interne și internaționale. Iar în spatele fiecarei generații de jucători, fanii așteaptă nerăbdători un moment pe care l-ar putea considera salvator: întoarcerea pe Camp Nou, poate la meciul cu Getafe, 21 septembrie. Dar, având în vedere actuala situație, un astfel de moment se transformă într-o utopie pentru mulți.

Bine ați venit în era incertitudinii, unde visurile de redeschidere a Camp Nou devin mai degrabă un coșmar. Barcelona rămâne în exil, iar tristețea devine neagră ca nopțile fără stele. Fanii merită mai mult decât un oaspeție temporară; ei merită cu adevărat să se întoarcă acasă.

Sursa: România Liberă

Sursa: reflect24.ro/sport/barcelona-ramane-in-exil-camp-nou-asteapta-redeschiderea/?v=1757680464